Newsletter NZS UO:

obraz - wampiriada_logo.gif

* * * * * * *

Strony UO:

Oświadczenie Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Opolskiego w związku z wyborami samorządowymi z dnia 16.11.2014 r.

Oświadczenie Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Opolskiego

w związku z wyborami samorządowymi z dnia 16.11.2014 r.

Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Opolskiego wyraża zaniepokojenie stanem polskiej demokracji. Wydarzenia, które miały miejsce w związku z wyborami samorządowymi pokazuje jak skrajnie nieudolne i nieodpowiedzialne są działania Państwowej Komisji Wyborczej. Sytuacja, w której wyniki głosowania pojawiają się z tak znacznym opóźnieniem, media informują o wielu lukach bezpieczeństwa w systemie oraz ponad 20% wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego, które w sondażach otrzymywało jednocyfrowe rezultaty pozwala mieć znaczne wątpliwości dotyczące wiarygodności PKW.

Nie wchodząc w jakiekolwiek polityczne animozje zajmujemy stanowisko zgodne ze słowami Pawła Kukiza w liście do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
System wyborczy w Polsce powinien ulec zmianie. System proporcjonalny oraz listy partyjne pokazują jak wielką wagę ma sposób głosowania i w jakim stopniu może zaważyć o wynikach wyborów. W rezultacie na bardziej uprzywilejowanej pozycji staje partia, która znajduje się na pierwszej stronie list wyborczych, podobnie jak usytuowane na tej liście nazwiska, o których miejscu decydują liderzy poszczególnych ugrupowań.
Uważamy, że system ten jest niesprawiedliwy i powinien zostać zmieniony na system Jednomandatowych Okręgów Wyborczych na szczeblu od gminy aż po Sejm, gdyż tylko w ten sposób wyborcy będą mogli mieć większą szansę na uczciwie wybranych przedstawicieli Narodu.

Zarząd NZS UO

dol